# Miért ilyen drága a parfüm? Mit jelentenek és mire költenek a cégek

> Három tőzsdei csoport 63–75%-os bruttó árrést jelent; az Interparfums árbevétele 19,8%-át reklámra és promócióra költi. Továbbá: Dior-rózsák, uniós allergénszabály.

parfum1 Team · Frissítve: 2026. november 2. · https://parfum1.com/hu/blog/miert-draga-a-parfum

Index: /llms.txt

Egyetlen üveg árának auditált bontását az átnézett vállalati jelentésekben és szakmai forrásokban nem találtuk, de a tőzsdei csoportok közzéteszik, mennyit tartanak meg és mennyit költenek. Az Interparfums, a Coty és a Puig bruttó árrése **63,6%, 62,9% és 75,1%**, az Interparfums pedig 2025-ben **árbevétele 19,8%-át** hirdetésre és promócióra fordította. A cikk kitér a Dior grasse-i virágaira, arra, mennyibe kerül milliliterenként az erősebb koncentráció és a nagyobb üveg, valamint egy új uniós allergénszabályra.

## A rövid válasz: az ár nem csak a folyadék

A témáról szóló cikkek gyakran szép, kerek arányokat idéznek: a folyadék az ár néhány százaléka, a marketing egyharmada. A kutatás során talált ilyen számok blogokból, eladóktól és régi interjúkból származtak, ellentmondanak egymásnak, és egyik sem hivatkozott vállalati beszámolóra. Ezeket kihagytuk.

Ennél szűkebb kör ellenőrizhető. A tőzsdei cégek közzéteszik, mennyi marad náluk a termékek előállítása után, és mennyit költenek hirdetésre. A márkák hivatalos webshopjai megmutatják, mennyibe kerül milliliterenként egy erősebb koncentráció vagy egy nagyobb üveg. Egy grasse-i virágfarmról szóló sajtóbeszámolók azt írják le, mekkora földterületet és termést köt le egy ház a saját virágai számára. Csak ezekre támaszkodunk.

## Mit tartanak meg és mire költenek az illatcégek

Három tőzsdei csoport ad használható képet. A bruttó árrés az árbevételnek az a része, amely az áruk előállítási költsége után megmarad. Ez nem nyereség: ebből fizetik még az értékesítési, hirdetési és működési költségeket.

| Cég | Bruttó árrés | Mit jelentett még | Hatókör |
| --- | --- | --- | --- |
| Interparfums, Inc. (2025) | 63,6% | Nettó árbevétel 1,49 milliárd USD; hirdetés és promóció 295 millió USD, az árbevétel 19,8%-a; SG&A az árbevétel 45,5%-a | Illatüzletág |
| Coty (a 2026. június 30-án záruló év) | 62,9% | Nettó árbevétel 5806,6 millió USD; Prestige 3805,8 millió USD, az árbevétel 66%-a; a bruttó árrés 190 bázisponttal csökkent az egy évvel korábbi 64,8%-ról | A teljes csoport, a tömegkozmetikumokkal együtt |
| Puig (2025) | 75,1% | Nettó árbevétel 5042 millió €; a Fragrance and Fashion szegmens az árbevétel 72%-a; korrigált EBITDA-árrés 20,7% | A teljes csoport, a sminkkel és a bőrápolással együtt |

_Vállalati eredmények, az írás idején legutóbb jelentett teljes év_

Az Interparfums 2025-ben 295 millió dollárt költött hirdetésre és promócióra, 5%-kal többet az előző évi 281 milliónál; ez a nettó árbevétel 19,8%-a, szemben az egy évvel korábbi 19,3%-kal. Ez az értékesítés egyik költsége. Az értékesítési, általános és igazgatási kiadásai a nettó árbevétel 45,5%-át tették ki, az előző évi 44,7%-ról emelkedve.

A vámok is többletköltséget jelentettek. Az Interparfums 2025-ben 12,8 millió dollár többletköltségről számolt be, ami az árbevétele 0,9%-a.

A bruttó árrés és a végül megmaradó összeg közti különbséget óvatosan kell olvasni. A Puig 20,7%-os korrigált EBITDA-árrése megint más mérőszám, egy olyan csoporté, amely sminket és bőrápolást is árul. Három cég nem az egész iparág, és ezek az arányok egyike sem mondja meg, hogy egy-egy üveg árának mekkora része nyereség.

## Mennyibe kerül az erősebb változat: kb. 13%-kal több milliliterenként az Eau de Toilette-től az Eau de Parfum-ig

A magasabb koncentráció milliliterenként magasabb árat jelent. A parfum1 15 ház 87 illatvonalát árazta be a házak saját francia webshopjában 2026. november 2-án, milliliterenkénti áron összehasonlítva (a 146 lépésből 139-nél azonos az üvegméret). Az Eau de Toilette-ről az Eau de Parfum-re lépés mediánja **+13,3% milliliterenként** 38 vonalon. Az Eau de Parfum-ről a Parfum-re +14,4% 35 vonalon, a Parfum-ről az Elixirre +8,6% 19 vonalon. Mind a 146 lépést nézve a medián +11,7%. A teljes táblázat itt található: [mennyibe kerül milliliterenként egy erősebb koncentráció](https://parfum1.com/hu/tanacsok/parfum-koncentracio-felar).

Az Extrait egy másik liga. Az Eau de Parfum-ről az Extrait-re vagy az Esprit de Parfum-re lépés mediánja +83,3% hat vonalon, ebből öt Dior-vonal, 100 ml-t 80 ml-lel összevetve. A Guerlain Shalimar 30 ml-es kiszerelése Eau de Parfum-ként 83 €, Extrait-ként 355 €, vagyis 100 ml-re vetítve 276,67 € helyett 1183,33 €, ami 327,7%-os emelkedés.

Az erősebb változat nem mindig drágább. A 146 lépésből öt kerül ugyanannyiba vagy kevesebbe. A BOSS Alive Eau de Parfum és Intense között 30 ml-nél 0% a különbség, a Burberry Her Parfum és Elixir között −4,4%.

## Mennyivel olcsóbb milliliterenként a nagyobb üveg

Egy házon belül a nagyobb kiszerelés milliliterenként általában olcsóbb. Ugyanez az adatbázis két háznál mutatja meg.

| Parfüm | Kisebb méret | Nagyobb méret |
| --- | --- | --- |
| BOSS Alive Eau de Parfum | 30 ml, 85 €: 283,33 € / 100 ml | 50 ml, 120 €: 240 € / 100 ml |
| Guerlain Shalimar Eau de Toilette | 50 ml, 102 €: 204 € / 100 ml | 90 ml, 137 €: kb. 152 € / 100 ml |
| Guerlain Vétiver Eau de Toilette | 100 ml, 120 €: 120 € / 100 ml | 150 ml, 144 €: 96 € / 100 ml |

_Ár 100 ml-re vetítve ugyanannál a háznál, hivatalos francia webshopok. Ellenőrizve 2026. november 2-án_

Az ehhez a cikkhez átnézett források egyike sem magyarázza, miért olcsóbbak milliliterenként a nagyobb méretek, ezért a táblázat az árkülönbséget mutatja, az okot nyitva hagyja.

## A Dior grasse-i virágfarmja

Egyes parfümök egy ház számára félretett földön termesztett növényekre épülnek. A grasse-i Domaine de Manon virágfarmot a Tatler Asia a Parfums Christian Dior kizárólagos virágtermelőjeként írja le, amely 2019-ben mintegy egy évtizede szállított a háznak. A farm jázmin- és májusirózsa-abszolútja került a J'adore L'Or-ba.

Az OniriQ szerint a Dior a Domaine de Manon 2021-es májusirózsa-termésének egészét lepárolta a Miss Dior Rose Essence-hez, és a kizárólagos ellátás egy 3 hektáros, grandiflorum jázminnal és centifolia rózsával beültetett terület teljes terméséből származik. A Miss Dior saját változatairól itt olvashatsz: [a Miss Dior változatai összehasonlítva](https://parfum1.com/hu/tanacsok/miss-dior-valtozatok-osszehasonlitasa).

Egy kilogramm abszolútra jutó virágszámot nem közlünk: az átnézett források adatai eltérnek egymástól.

A szívében rózsát hordozó parfüm megmutatja, hogyan nevez meg egy ház ilyen alapanyagot. A Parfums de Marly a Delinát bergamott, licsi és rebarbara fejjegyekkel, damaszkuszi rózsa és szerecsendió szívvel, valamint cashmeran, pézsma és vetiver alappal sorolja fel. A lista megnevezi a rózsát. Azt viszont nem mondja meg, mennyi valódi rózsaabszolút van az üvegben, és az ehhez az oldalhoz átnézett források sem.

- **Parfums de Marly Delina** (Eau de Parfum): A ház szerint a [Delina](https://parfum1.com/hu/parfumok/delina-by-parfums-de-marly) lédús, édes licsivel nyit, szívében damaszkuszi rózsa, nyomában puha pézsma és cashmeran. Boltok és rajongói oldalak másként sorolják a szívjegyeket; itt a ház megfogalmazását használjuk.

A Puig 2025-ben kétszámjegyű növekedésről számolt be a niche portfóliójában, a Byredo vezetésével. Niche parfümökért nézd meg niche kedvenceinket.

## A 2026-os uniós allergénszabály

A Bizottság 2023. július 26-i (EU) 2023/1545 rendelete 56 olyan illatallergénnel egészítette ki a listát, amelyet a címkén külön-külön fel kell tüntetni. Az uniós piacra kozmetikai terméket forgalomba hozó márkáknak 2026. július 31-ig kellett megfelelniük. Az ezen időpont előtt már forgalomban lévő termékek 2028. július 31-ig tovább értékesíthetők.

Az Obelis megfelelőségi tanácsadó cég szerint ezeket az anyagokat széles körben használják parfümökben és más illatosított kozmetikumokban, és azt javasolja a márkáknak, hogy teszteljék a kész termékeket, tüntessék fel a címkén az allergént, ha meghaladja a küszöbértéket, és frissítsék a beszállítói dokumentumokat. Az oldal forrásai közül egyik sem számszerűsíti ennek költségét, ezért a szabály új kötelezettségként szerepel itt, nem számmal alátámasztott áremelő tényezőként.

## Hol fizethetsz kevesebbet ugyanazért az üvegért

Ugyanaz az üveg országtól és boltól függően más áron kapható. 2026. november 2-án a parfum1 10 üveget vizsgált 5 országban, összesen 124 szállítással együtt számolt árat. Németországban volt a legalacsonyabb ár a 10-ből 7-nél. A Hollandiában árazott 9 üveg esetében az ottani ár mediánja 51,7%-kal volt a legalacsonyabb fölött, a legnagyobb különbség pedig a Prada Paradoxe 90 ml-nél volt: 99,94 € a legalacsonyabb és 176,55 € a legmagasabb ár, 76,7% eltéréssel. A részletes bontás itt található: [mennyibe kerül ugyanaz a parfüm kiszállítva, országonként](https://parfum1.com/hu/tanacsok/parfumarak-szallitassal-orszagonkent).

A másik lehetőség a méret, ahogy fent láttuk. Mielőtt teljes üveget vennél, egy kisebb mennyiséggel a bőrödön is kipróbálhatod az illatot: a parfum1 erre 3 és 10 ml-es dekantokat kínál. Ha az illatgyűjteményedhez keresel ötleteket, jó kiindulópont a [legjobb férfi parfümök](https://parfum1.com/hu/tanacsok/legjobb-ferfi-parfum) és a [legjobb női parfümök](https://parfum1.com/hu/tanacsok/legjobb-noi-parfumok) listája.

A bruttó árrés nem nyereség. A 63,6%, 62,9% és 75,1% a cégek értékesítési és működési költségek előtti arányai, és a háromból kettő az illatokon kívül más üzletágakat is lefed.

## Kérdések és válaszok

### Miért ilyen drága a parfüm?

Három tőzsdei csoport 62,9% és 75,1% közötti bruttó árrést jelent, az Interparfums pedig 2025-ös árbevétele 19,8%-át költötte hirdetésre és promócióra, miközben teljes értékesítési és igazgatási költsége az árbevétel 45,5%-a volt. A Dior például egy 3 hektáros grasse-i virágfarm teljes termését a parfümjei számára köti le. Auditált, üvegenkénti bontást nem találtunk.

### Az ár mekkora része maga a folyadék?

Auditált adatot nem találtunk. A blogok és eladók számai erősen eltérnek, ezért nem használjuk őket. Nyilvános a tőzsdei cégek bruttó árrése.

### Megéri az árát az eau de parfum?

Pusztán az árat nézve a parfum1 adatai szerint 38 vonalon az Eau de Parfum milliliterenként mediánban 13,3%-kal drágább az Eau de Toilette-nél, a Parfum pedig 35 vonalon 14,4%-kal drágább az Eau de Parfum-nél. A teljes táblázat a [koncentrációs felár adatai](https://parfum1.com/hu/tanacsok/parfum-koncentracio-felar) között van.

### A nagyobb üveg olcsóbb milliliterenként?

Általában igen, de nem mindig. A BOSS Alive Eau de Parfum 30 ml-nél 283,33 € / 100 ml, 50 ml-nél 240 €. A Guerlain Vétiver Eau de Toilette 100 ml-nél 120 € / 100 ml, 150 ml-nél 96 €. Ugyanebben az áradatbázisban a Dior, a Givenchy és a Guerlain néhány nagyobb mérete milliliterenként ugyanannyiba vagy többe kerül.

### Különböznek a parfümárak országonként?

Ugyanarra az üvegre igen. A 2026. november 2-án 10 üvegre és 5 országra kiterjedő vizsgálatban Németországban volt a legalacsonyabb ár 7 üvegnél, Hollandia pedig mediánban 51,7%-kal volt a legalacsonyabb ár fölött annál a 9 üvegnél, amelyet ott árazni lehetett.

### Mit változtatott az EU 2026-ban a parfümök címkéin?

Az (EU) 2023/1545 rendelet 56 illatallergénnel bővítette a címkén egyenként feltüntetendő anyagok listáját. Az uniós piacon új termékeknek 2026. július 31-től kellett megfelelniük, a már forgalomban lévő készlet 2028. július 31-ig értékesíthető.

## Források

- [Interparfums, Inc.: Reports Record 2025 Fourth Quarter and Full Year Results (SEC filing, 24 Feb 2026)](https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/822663/000175392626000347/ex991_1.htm)
- [Coty Inc.: Coty Announces Fourth Quarter Fiscal Year 2026 Results (19 Aug 2026)](https://www.coty.com/news/coty-announces-fourth-quarter-fiscal-year-2026-results)
- [Moodie Davitt Report: Puig records +7.8% revenue growth in FY2025 (18 Feb 2026)](https://moodiedavittreport.com/puig-records-7-8-revenue-growth-in-fy2025-outperforming-premium-beauty-market/)
- [Global Cosmetics News: Puig Tops €5bn in Record 2025 Sales as Profitability Beats Guidance (19 Feb 2026)](https://www.globalcosmeticsnews.com/puig-tops-e5bn-in-record-2025-sales-as-profitability-beats-guidance/)
- [Tatler Asia: Beauty Talk: Carole Biancalana of Domaine de Manon, Parfums Christian Dior's Exclusive Flower Producer (24 Jul 2019)](https://www.tatlerasia.com/style/beauty/beauty-talk-carole-biancalana-of-domaine-de-manon)
- [OniriQ: The rose of May, star of the Miss Dior Rose Essence fragrance (17 Jun 2022)](https://www.oniriq.com/news/the-rose-of-may-star-of-the-miss-dior-rose-essence-fragrance/)
- [COSlaw.eu (Obelis Group): Fragrance allergens July EU deadline: FAQ (9 Apr 2026)](https://coslaw.eu/fragrance-allergens-july-eu-deadline-faq/)
- [Parfums de Marly: Delina Eau de Parfum](https://us.parfums-de-marly.com/products/delina)
