Documentation index for this site: /llms.txt

Designové a niche parfémy od 3 mlPřelévané z originálních flakonůVrácení do 30 dnů

Blog

Proč je parfém tak drahý? Co firmy uvádějí a na co utrácejí

Tři kótované skupiny uvádějí hrubou marži 63–75 %; Interparfums dává 19,8 % tržeb na reklamu a propagaci. Dále Diorovy růže a pravidla EU k alergenům.

parfum1 Team7 min čtení

Markdown: https://parfum1.com/cs/blog/proc-je-parfem-tak-drahy.md · Index: /llms.txt

Flakon Amouage Guidance Eau de Parfum

Ve firemních zprávách ani v oborových zdrojích, které jsme prošli, se nenašel auditovaný rozpis ceny jednoho flakonu. Kótované skupiny ale zveřejňují, kolik jim zůstane a kolik utratí. Interparfums, Coty a Puig uvádějí hrubou marži 63,6 %, 62,9 % a 75,1 % a Interparfums dal v roce 2025 na reklamu a propagaci 19,8 % tržeb. Článek se věnuje také Diorovým květinám z Grasse, tomu, kolik za ml stojí silnější koncentrace a větší flakony, a novému pravidlu EU o alergenech.

Stručná odpověď: cena není jen v tekutině

Články na toto téma často citují úhledné poměry, třeba že tekutina tvoří pár procent ceny a marketing třetinu. Ty, na které jsme při přípravě narazili, pocházely z blogů, od prodejců a ze starých rozhovorů, navzájem si odporovaly a žádný se neopíral o firemní účetnictví. Proto je tu nenajdete.

Ověřit se dá méně. Kótované firmy zveřejňují, kolik jim po výrobě zboží zůstane a kolik utratí za reklamu. Oficiální e-shopy parfémových domů ukazují, kolik za mililitr stojí silnější koncentrace nebo větší flakon. Články v tisku o jedné farmě květin v Grasse popisují, kolik půdy a sklizně si dům pro své květiny vyhrazuje. Čerpáme jen z toho.

Kolik parfémovým firmám zůstává a na co utrácejí

Použitelný obraz dávají tři kótované skupiny. Hrubá marže je podíl tržeb, který zbude po odečtení nákladů na výrobu zboží. Není to zisk: náklady na prodej, reklamu a provoz se odečítají až poté.

Výsledky firem za poslední celý rok vykázaný v době psaní
FirmaHrubá maržeCo dalšího uvedlaRozsah
Interparfums, Inc. (2025)63,6 %Čisté tržby 1,49 mld. USD; reklama a propagace 295 mil. USD, tedy 19,8 % tržeb; SG&A 45,5 % tržebParfémová činnost
Coty (rok končící 30. června 2026)62,9 %Čisté tržby 5 806,6 mil. USD; Prestige 3 805,8 mil. USD, 66 % tržeb; hrubá marže klesla o 190 bazických bodů z 64,8 % o rok dříveCelá skupina včetně spotřební kosmetiky
Puig (2025)75,1 %Čisté tržby 5 042 mil. €; vůně a móda 72 % tržeb; upravená marže EBITDA 20,7 %Celá skupina včetně make-upu a péče o pleť

Interparfums utratil v roce 2025 za reklamu a propagaci 295 mil. USD, tedy o 5 % víc než předchozích 281 mil. USD, což je 19,8 % čistých tržeb oproti 19,3 % o rok dříve. To je jen jedna z položek nákladů na prodej. Prodejní, všeobecné a správní náklady dosáhly 45,5 % čistých tržeb, dříve 44,7 %.

Náklady zvýšila i cla. Interparfums uvedl za rok 2025 dodatečné náklady 12,8 mil. USD, tedy 0,9 % tržeb.

S rozdílem mezi hrubou marží a tím, co zbude, je třeba zacházet opatrně. Upravená marže EBITDA společnosti Puig ve výši 20,7 % je jiné měřítko, a to u skupiny, která prodává i make-up a péči o pleť. Tři firmy nejsou celé odvětví a žádný z těchto poměrů neříká, jaký podíl ceny kteréhokoli flakonu tvoří zisk.

Kolik stojí silnější verze: při přechodu z Eau de Toilette na Eau de Parfum zhruba o 13 % víc za ml

Vyšší koncentrace má vyšší cenu za mililitr. parfum1 porovnal ceny za mililitr u 87 řad od 15 domů v oficiálním francouzském obchodě každého z nich k 2. listopadu 2026 (139 ze 146 porovnaných kroků používá stejnou velikost flakonu). Medián kroku od Eau de Toilette k Eau de Parfum je +13,3 % za ml u 38 řad. Od Eau de Parfum k Parfum je to +14,4 % u 35 řad a od Parfum k Elixir +8,6 % u 19 řad. Přes všech 146 kroků vychází medián +11,7 %. Celá tabulka je v článku kolik stojí silnější koncentrace za ml.

Extrait je jiná liga. Od Eau de Parfum k Extrait nebo Esprit de Parfum je medián +83,3 % u šesti řad, z toho pět řad od Dioru srovnaných při 100 ml proti 80 ml. Guerlain Shalimar o objemu 30 ml stojí jako Eau de Parfum 83 €, jako Extrait 355 €, tedy 276,67 € oproti 1 183,33 € za 100 ml, nárůst o 327,7 %.

Silnější verze není vždy dražší. Pět ze 146 kroků vychází stejně nebo levněji. BOSS Alive od Eau de Parfum k Intense při 30 ml je 0 % a Burberry Her od Parfum k Elixir −4,4 %.

O kolik méně za ml stojí větší flakon

V rámci jednoho domu má větší velikost obvykle nižší cenu za mililitr. Stejná data to ukazují u dvou domů.

Cena za 100 ml u stejného domu, oficiální francouzské obchody. Ověřeno 2. listopadu 2026
ParfémMenší velikostVětší velikost
BOSS Alive Eau de Parfum30 ml, 85 €: 283,33 € za 100 ml50 ml, 120 €: 240 € za 100 ml
Guerlain Shalimar Eau de Toilette50 ml, 102 €: 204 € za 100 ml90 ml, 137 €: asi 152 € za 100 ml
Guerlain Vétiver Eau de Toilette100 ml, 120 €: 120 € za 100 ml150 ml, 144 €: 96 € za 100 ml

Žádný zdroj, který jsme pro tento článek četli, nevysvětluje, proč větší velikosti stojí za ml méně, takže tabulka ukazuje rozdíl v ceně a důvod nechává otevřený.

Diorova farma květin v Grasse

Některé parfémy stojí na rostlinách pěstovaných na půdě vyhrazené jednomu domu. Domaine de Manon, farmu květin v Grasse, popisuje Tatler Asia jako výhradního pěstitele květin pro Parfums Christian Dior, který k roku 2019 zásoboval dům už zhruba deset let. Absoluty jasmínu a květnové růže z této farmy byly použity v parfému J'adore L'Or.

OniriQ uvádí, že Dior vydestiloval celou sklizeň květnové růže z Domaine de Manon z roku 2021 pro Miss Dior Rose Essence a že výhradní dodávka pochází z celé sklizně 3 hektarů osázených jasmínem grandiflorum a růžemi stolistými. K jednotlivým verzím Miss Dior viz srovnání verzí Miss Dior.

Počet květů na kilogram absolutu tu neuvádíme: čísla ze zdrojů, které jsme četli, se navzájem liší.

Parfém s růží v srdci ukazuje, jak dům takovou surovinu pojmenovává. Parfums de Marly uvádí u parfému Delina hlavové tóny bergamotu, liči a reveně, srdce z damašské růže a muškátového oříšku a základ z cashmeranu, pižem a vetiveru. Seznam růži jmenuje. Neříká, kolik skutečného růžového absolutu je ve flakonu, a neříká to ani žádný zdroj, který jsme pro tuto stránku četli.

  • Parfums de Marly

    Delina

    Eau de Parfum

    Dům popisuje parfém Delina jako vůni, která se otevírá šťavnatým sladkým liči, odhaluje srdce z damašské růže a zanechává stopu jemných pižem a cashmeranu. Obchody a fanouškovské weby uvádějí srdce jinak; zde se držíme znění od domu.

    Zobrazit parfém

Puig v roce 2025 vykázal dvouciferný růst nikového portfolia, v jehož čele stál Byredo. K nikovým parfémům viz náš výběr nikových vůní.

Pravidlo EU o alergenech z roku 2026

Nařízení Komise (EU) 2023/1545 ze dne 26. července 2023 přidalo 56 vonných alergenů, které se musí na etiketách uvádět jednotlivě. Značky uvádějící kosmetické výrobky na trh EU musely jeho požadavky splnit do 31. července 2026. Výrobky, které byly na trhu před tímto datem, se smějí prodávat do 31. července 2028.

Obelis, poradenská firma v oblasti regulatorní shody, popisuje tyto látky jako široce používané v parfémech a dalších vonných kosmetických výrobcích a radí značkám testovat hotové výrobky, doplnit alergen na etiketu, pokud překročí práh, a aktualizovat dokumenty dodavatelů. Náklady na plnění pravidla nevyčísluje žádný ze zdrojů, z nichž tato stránka vychází, proto je zde pravidlo vedeno jako nová povinnost, ne jako cenový faktor s konkrétním číslem.

Kde za stejný flakon zaplatíte méně

Stejný flakon stojí podle země a obchodu různě. parfum1 zkontroloval 2. listopadu 2026 10 flakonů v 5 zemích, celkem 124 cen včetně dopravy. Německo mělo nejnižší cenu u 7 z 10. U 9 flakonů s cenou v Nizozemsku byla nizozemská cena v mediánu o 51,7 % nad nejnižší a největší rozdíl byl u parfému Prada Paradoxe 90 ml, nejnižší cena 99,94 € proti nejvyšší 176,55 €, tedy rozdíl 76,7 %. Rozpis je v článku kolik stojí stejný parfém s dopravou, země po zemi.

Druhou pákou je velikost, jak ukazuje předchozí část. Než zaplatíte za celý flakon, menší množství vám dovolí vyzkoušet vůni na kůži: parfum1 k tomu nabízí odstřiky o objemu 3 a 10 ml. Jako dobrý začátek pro parfémový šatník poslouží články nejlepší parfémy pro muže a nejlepší parfémy pro ženy.

Hrubá marže není zisk. Údaje 63,6 %, 62,9 % a 75,1 % jsou firemní poměry před náklady na prodej a provoz a dvě ze tří firem pokrývají víc než jen parfémy.

Otázky a odpovědi

Proč je parfém tak drahý?
Tři kótované skupiny uvádějí hrubou marži 62,9 % až 75,1 % a Interparfums dal v roce 2025 na reklamu a propagaci 19,8 % tržeb, přičemž celkové prodejní a správní náklady činily 45,5 %. Dior například vyhrazuje pro své parfémy celou sklizeň farmy květin v Grasse o rozloze 3 hektarů. Auditovaný rozpis ceny na flakon se nenašel.
Kolik z ceny parfému tvoří tekutina?
Auditované číslo se nenašlo. Údaje z blogů a od prodejců se silně liší, a proto je nepoužíváme. Veřejná je hrubá marže každé kótované firmy.
Vyplatí se eau de parfum z hlediska ceny?
Čistě podle ceny stojí v datech parfum1 u 38 řad Eau de Parfum v mediánu o 13,3 % víc za ml než Eau de Toilette a Parfum o 14,4 % víc než Eau de Parfum u 35 řad. Celou tabulku najdete v datech o příplatku za koncentraci.
Stojí větší flakon za ml méně?
Obvykle ano, ale ne vždy. BOSS Alive Eau de Parfum stojí 283,33 € za 100 ml při 30 ml a 240 € při 50 ml. Guerlain Vétiver Eau de Toilette stojí 120 € za 100 ml při 100 ml a 96 € při 150 ml. Ve stejných cenových datech stojí několik větších velikostí u domů Dior, Givenchy a Guerlain za ml stejně nebo víc.
Liší se ceny parfémů mezi zeměmi?
U stejného flakonu ano. V kontrole 10 flakonů v 5 zemích ze 2. listopadu 2026 mělo Německo nejnižší cenu u 7 a Nizozemsko bylo v mediánu o 51,7 % nad nejnižší cenou u 9 flakonů, jejichž cenu tam bylo možné zjistit.
Co se v roce 2026 změnilo v EU u etiket parfémů?
Nařízení (EU) 2023/1545 rozšířilo povinné jednotlivé uvádění na etiketách o 56 vonných alergenů. Nové výrobky na trhu EU musely pravidla splňovat od 31. července 2026 a zásoby, které už na trhu byly, se smějí prodávat do 31. července 2028.

Zdroje

  1. Interparfums, Inc.: Reports Record 2025 Fourth Quarter and Full Year Results (SEC filing, 24 Feb 2026)
  2. Coty Inc.: Coty Announces Fourth Quarter Fiscal Year 2026 Results (19 Aug 2026)
  3. Moodie Davitt Report: Puig records +7.8% revenue growth in FY2025 (18 Feb 2026)
  4. Global Cosmetics News: Puig Tops €5bn in Record 2025 Sales as Profitability Beats Guidance (19 Feb 2026)
  5. Tatler Asia: Beauty Talk: Carole Biancalana of Domaine de Manon, Parfums Christian Dior's Exclusive Flower Producer (24 Jul 2019)
  6. OniriQ: The rose of May, star of the Miss Dior Rose Essence fragrance (17 Jun 2022)
  7. COSlaw.eu (Obelis Group): Fragrance allergens July EU deadline: FAQ (9 Apr 2026)
  8. Parfums de Marly: Delina Eau de Parfum

Parfémy v tomto článku

Související rady

Další z blogu