Documentation index for this site: /llms.txt

Designer- ja nichetuoksut alkaen 3 mlJaettu alkuperäisistä pulloista30 päivän palautusoikeus

Blogi

Miksi hajuvesi on niin kallista? Mitä yhtiöt raportoivat ja mihin ne käyttävät rahaa

Kolme pörssiyhtiötä raportoi 63–75 %:n bruttokatteet; Interparfums käyttää 19,8 % myynnistään mainontaan. Lisäksi Diorin ruusut ja EU:n allergeenisääntö.

parfum1 TeamLukuaika 6 min

Markdown: https://parfum1.com/fi/blog/miksi-hajuvesi-on-kallista.md · Index: /llms.txt

Amouage Guidance Eau de Parfum -pullo

Luetuista yritysraporteista ja alan lähteistä ei löytynyt tilintarkastettua erittelyä yhden pullon hinnasta, mutta pörssilistatut konsernit kertovat kyllä, paljonko niille jää käteen ja mihin ne käyttävät rahaa. Interparfumsin, Cotyn ja Puigin bruttokatteet ovat 63,6 %, 62,9 % ja 75,1 %, ja Interparfums käytti vuonna 2025 19,8 % myynnistään mainontaan ja myynninedistämiseen. Artikkelissa käsitellään myös Diorin Grassen kukkia, sitä, mitä vahvempi pitoisuus ja isompi pullo maksavat millilitraa kohden, sekä uutta EU:n allergeenisääntöä.

Lyhyt vastaus: hinta ei ole pelkkää nestettä

Aiheesta kirjoitetuissa artikkeleissa esitetään usein siistejä erittelyjä, esimerkiksi että nesteen osuus hinnasta on muutama prosentti ja markkinointi vie kolmanneksen. Tätä tutkiessa löytyneet erittelyt olivat peräisin blogeista, myyjiltä ja vanhoista haastatteluista, ne ovat keskenään ristiriitaisia, eikä yksikään maininnut lähteekseen yhtiöiden tilinpäätöksiä. Ne on jätetty pois.

Se, minkä voi tarkistaa, on suppeampaa. Listatut yhtiöt julkaisevat, paljonko jää käteen tuotteiden valmistuksen jälkeen ja paljonko menee mainontaan. Talojen viralliset verkkokaupat näyttävät, mitä vahvempi pitoisuus tai isompi pullo maksaa millilitraa kohden. Lehtijutut yhdestä Grassen kukkatilasta kertovat, kuinka paljon maata ja satoa talo varaa kukilleen. Vain näitä käytetään.

Mitä hajuvesiyhtiöille jää käteen ja mihin ne käyttävät rahaa

Kolme pörssilistattua konsernia antaa käyttökelpoisen kuvan. Bruttokate on se osa myynnistä, joka jää jäljelle, kun tuotteiden valmistuskustannukset on vähennetty. Se ei ole voittoa: myynti-, mainos- ja toimintakulut vähennetään siitä vasta myöhemmin.

Yhtiöiden tulokset, viimeisin koko tilikausi kirjoitushetkellä
YhtiöBruttokateMitä muuta raportoitiinKattavuus
Interparfums, Inc. (2025)63,6 %Nettomyynti 1,49 mrd $; mainonta ja myynninedistäminen 295 milj. $ eli 19,8 % myynnistä; myynti-, yleis- ja hallintokulut 45,5 % myynnistäHajuvesiliiketoiminta
Coty (30. kesäkuuta 2026 päättynyt tilikausi)62,9 %Nettoliikevaihto 5 806,6 milj. $; Prestige 3 805,8 milj. $, 66 % myynnistä; bruttokate laski 190 peruspistettä edellisvuoden 64,8 %:staKoko konserni, Consumer Beauty -liiketoiminta mukaan lukien
Puig (2025)75,1 %Nettoliikevaihto 5 042 milj. €; Fragrance and Fashion 72 % liikevaihdosta; oikaistu EBITDA-marginaali 20,7 %Koko konserni, meikit ja ihonhoito mukaan lukien

Interparfums käytti vuonna 2025 mainontaan ja myynninedistämiseen 295 milj. dollaria, 5 % enemmän kuin edellisvuoden 281 milj., mikä on 19,8 % nettomyynnistä (vuotta aiemmin 19,3 %). Se on yksi myynnin kuluista. Myynti-, yleis- ja hallintokulut olivat 45,5 % nettomyynnistä, kun ne edellisvuonna olivat 44,7 %.

Myös tullit lisäsivät kustannuksia. Interparfums raportoi niistä 12,8 milj. dollarin lisäkulut vuonna 2025, eli 0,9 % myynnistään.

Bruttokatteen ja jäljelle jäävän osuuden välistä eroa kannattaa tulkita varoen. Puigin oikaistu EBITDA-marginaali 20,7 % on taas eri mittari, ja se koskee konsernia, joka myy myös meikkejä ja ihonhoitotuotteita. Kolme yhtiötä ei ole koko ala, eikä yksikään näistä luvuista kerro, kuinka suuri osa yksittäisen pullon hinnasta on voittoa.

Mitä vahvempi versio maksaa: noin 13 % enemmän millilitralta eau de toilettesta eau de parfumiin

Korkeampi pitoisuus tarkoittaa korkeampaa hintaa millilitraa kohden. parfum1 vertasi 87 tuoksulinjan hintaa millilitraa kohden 15 talon omissa ranskalaisissa verkkokaupoissa 2. marraskuuta 2026 (146 vaiheesta 139:ssä pullokoko on sama). Mediaanimuutos Eau de Toilettesta Eau de Parfumiin on +13,3 % millilitralta 38 linjassa. Eau de Parfumista Parfumiin se on +14,4 % 35 linjassa ja Parfumista Elixiriin +8,6 % 19 linjassa. Kaikissa 146 vaiheessa mediaani on +11,7 %. Koko taulukko löytyy sivulta mitä vahvempi pitoisuus maksaa millilitraa kohden.

Extrait on aivan eri luokkaa. Eau de Parfumista Extraitiin tai Esprit de Parfumiin mediaani on +83,3 % kuudessa linjassa, joista viisi on Dior-linjoja, joissa verrataan 100 ml:n kokoa 80 ml:n kokoon. Guerlainin Shalimar 30 ml:n koossa maksaa Eau de Parfumina 83 € ja Extraitina 355 €, mikä tekee 276,67 € ja 1 183,33 € 100 ml:aa kohden: nousua on 327,7 %.

Vahvempi versio ei aina ole kalliimpi. Viisi 146 vaiheesta maksaa saman tai vähemmän. BOSS Alive Eau de Parfumista Intenseen 30 ml:n koossa muutos on 0 % ja Burberry Her Parfumista Elixiriin −4,4 %.

Kuinka paljon halvempi isompi pullo on millilitraa kohden

Saman talon sisällä isomman koon hinta millilitraa kohden on yleensä alempi. Sama aineisto osoittaa sen kahdessa talossa.

Hinta 100 ml:aa kohden samassa talossa, viralliset ranskalaiset verkkokaupat. Tarkistettu 2. marraskuuta 2026
TuoksuPienempi kokoSuurempi koko
BOSS Alive Eau de Parfum30 ml, 85 €: 283,33 € / 100 ml50 ml, 120 €: 240 € / 100 ml
Guerlain Shalimar Eau de Toilette50 ml, 102 €: 204 € / 100 ml90 ml, 137 €: noin 152 € / 100 ml
Guerlain Vétiver Eau de Toilette100 ml, 120 €: 120 € / 100 ml150 ml, 144 €: 96 € / 100 ml

Mikään tätä artikkelia varten luettu lähde ei selitä, miksi isommat koot maksavat vähemmän millilitraa kohden, joten taulukko näyttää hintaeron ja jättää syyn avoimeksi.

Diorin kukkatila Grassessa

Jotkut tuoksut perustuvat kasveihin, joita kasvatetaan yhdelle talolle varatulla maalla. Domaine de Manon, kukkatila Grassessa, on Tatler Asian mukaan Parfums Christian Diorin yksinomainen kukkien tuottaja, joka oli vuoteen 2019 mennessä toimittanut kukkia talolle noin vuosikymmenen. Tilan jasmiiniabsoluutti ja toukokuun ruusun absoluutti päätyivät J'adore L'Or -tuoksuun.

OniriQ raportoi, että Dior tislasi koko vuoden 2021 toukokuun ruusun sadon Domaine de Manonilta Miss Dior Rose Essenceä varten ja että yksinoikeustoimitus koostuu koko sadosta 3 hehtaarin alalta, jolle on istutettu grandiflorum-jasmiinia ja centifolia-ruusuja. Miss Diorin omista versioista kerrotaan sivulla Miss Dior -versiot vertailussa.

Kukkamäärää absoluuttikiloa kohden ei esitetä tässä: luettujen lähteiden luvut poikkeavat toisistaan.

Sydämessään ruusua kantava tuoksu näyttää, miten talo nimeää tällaisen raaka-aineen. Parfums de Marly listaa Delinan kärkinuoteiksi bergamotin, litsin ja raparperin, sydämeksi damaskoksenruusun ja muskottipähkinän sekä pohjaksi cashmeranin, muskusten ja vetiveerin. Lista nimeää ruusun. Se ei kerro, kuinka paljon aitoa ruusuabsoluuttia pullossa on, eikä sitä kerro mikään tätä sivua varten luettu lähdekään.

  • Parfums de Marly

    Delina

    Eau de Parfum

    Talon mukaan Delina avautuu mehukkaalla, makealla litsillä, jonka jälkeen esiin nousee damaskoksenruusun sydän ja iholle jää pehmeiden muskusten ja cashmeranin vana. Kaupat ja fanisivustot listaavat sydämen eri tavoin; tässä käytetään talon omaa sanamuotoa.

    Katso tuoksu

Puigin mukaan sen niche-valikoima kasvoi vuonna 2025 kaksinumeroisesti Byredon vetämänä. Niche-tuoksuihin voit tutustua niche-valinnoissamme.

EU:n allergeenisääntö vuodelta 2026

Komission asetus (EU) 2023/1545, annettu 26. heinäkuuta 2023, lisäsi 56 tuoksuallergeenia, jotka on ilmoitettava pakkausmerkinnöissä erikseen. EU:n markkinoille kosmetiikkatuotteita saattavien merkkien oli noudatettava sääntöä 31. heinäkuuta 2026 mennessä. Ennen sitä markkinoilla jo olleita tuotteita saa myydä edelleen 31. heinäkuuta 2028 asti.

Vaatimustenmukaisuuteen erikoistunut konsulttitoimisto Obelis kuvaa näitä aineita hajuvesissä ja muissa tuoksustetuissa kosmetiikkatuotteissa laajasti käytetyiksi ja neuvoo merkkejä testaamaan valmiit tuotteet, lisäämään allergeenin pakkausmerkintään, kun raja ylittyy, sekä päivittämään toimittajien asiakirjat. Mikään tämän sivun lähteistä ei anna sille hintaa, joten sääntö on listattu uutena velvoitteena eikä hintatekijänä, jolle olisi annettu luku.

Mistä saman pullon saa halvemmalla

Sama pullo maksaa eri summan maasta ja kaupasta riippuen. parfum1 tarkisti 2. marraskuuta 2026 10 pulloa 5 maassa, yhteensä 124 hintaa toimituskuluineen. Saksassa oli alin hinta 7 pullolle 10:stä. Hollannissa hinnoitelluista 9 pullosta sen hinta oli mediaanina 51,7 % alinta korkeampi, ja suurin ero oli Prada Paradoxe 90 ml: 99,94 € alimmillaan ja 176,55 € ylimmillään, eli 76,7 % eroa. Erittely löytyy sivulta mitä sama tuoksu maksaa toimitettuna maittain.

Toinen keino on koko, kuten yllä nähtiin. Ennen kuin maksat kokonaisesta pullosta, pienempi määrä antaa kokeilla tuoksua iholla: parfum1:ssä siihen on 3 ja 10 ml:n dekantteja. Jos kaipaat ideoita tuoksukokoelmaasi, hyviä lähtökohtia ovat parhaat tuoksut miehille ja parhaat tuoksut naisille.

Bruttokate ei ole voittoa. Luvut 63,6 %, 62,9 % ja 75,1 % ovat yhtiöiden tunnuslukuja ennen myynti- ja toimintakuluja, ja kaksi kolmesta kattaa muutakin kuin tuoksuja.

Kysymyksiä ja vastauksia

Miksi hajuvesi on niin kallista?
Kolme pörssilistattua konsernia raportoi 62,9–75,1 %:n bruttokatteet, ja Interparfums käytti 19,8 % vuoden 2025 myynnistään mainontaan ja myynninedistämiseen, kun myynti- ja hallintokulut yhteensä olivat 45,5 %. Esimerkiksi Dior varaa tuoksuihinsa koko 3 hehtaarin kukkatilan sadon Grassessa. Tilintarkastettua erittelyä pullokohtaisesta hinnasta ei löytynyt.
Kuinka suuri osa hajuveden hinnasta on nestettä?
Tilintarkastettua lukua ei löytynyt. Blogien ja myyjien luvut vaihtelevat paljon, joten niitä ei käytetä tässä. Julkisia ovat kunkin pörssiyhtiön bruttokatteet.
Kannattaako eau de parfum hinnan puolesta?
Pelkän hinnan perusteella parfum1:n aineistossa 38 linjassa Eau de Parfum maksaa mediaanina 13,3 % enemmän millilitralta kuin Eau de Toilette, ja Parfum maksaa 14,4 % enemmän kuin Eau de Parfum 35 linjassa. Pitoisuuden hintalisän aineistossa on koko taulukko.
Onko isompi pullo halvempi millilitraa kohden?
Yleensä kyllä, mutta ei aina. BOSS Alive Eau de Parfum maksaa 283,33 € 100 ml:aa kohden 30 ml:n koossa ja 240 € 50 ml:n koossa. Guerlain Vétiver Eau de Toilette maksaa 120 € / 100 ml 100 ml:n koossa ja 96 € 150 ml:n koossa. Samassa hinta-aineistossa muutama isompi koko Diorilla, Givenchyllä ja Guerlainilla maksaa saman tai enemmän millilitraa kohden.
Eroavatko hajuvesien hinnat maiden välillä?
Samalle pullolle kyllä. 2. marraskuuta 2026 tehdyssä 10 pullon tarkistuksessa 5 maassa Saksassa oli alin hinta 7 pullolle, ja Hollannin hinta oli mediaanina 51,7 % alinta hintaa korkeampi niillä 9 pullolla, joille sieltä löytyi hinta.
Mitä EU muutti hajuvesien pakkausmerkinnöissä vuonna 2026?
Asetus (EU) 2023/1545 lisäsi 56 tuoksuallergeenia, jotka on merkittävä pakkaukseen erikseen. EU:n markkinoille tulevien uusien tuotteiden oli noudatettava sitä 31. heinäkuuta 2026 alkaen, ja jo markkinoilla ollutta varastoa saa myydä 31. heinäkuuta 2028 asti.

Lähteet

  1. Interparfums, Inc.: Reports Record 2025 Fourth Quarter and Full Year Results (SEC filing, 24 Feb 2026)
  2. Coty Inc.: Coty Announces Fourth Quarter Fiscal Year 2026 Results (19 Aug 2026)
  3. Moodie Davitt Report: Puig records +7.8% revenue growth in FY2025 (18 Feb 2026)
  4. Global Cosmetics News: Puig Tops €5bn in Record 2025 Sales as Profitability Beats Guidance (19 Feb 2026)
  5. Tatler Asia: Beauty Talk: Carole Biancalana of Domaine de Manon, Parfums Christian Dior's Exclusive Flower Producer (24 Jul 2019)
  6. OniriQ: The rose of May, star of the Miss Dior Rose Essence fragrance (17 Jun 2022)
  7. COSlaw.eu (Obelis Group): Fragrance allergens July EU deadline: FAQ (9 Apr 2026)
  8. Parfums de Marly: Delina Eau de Parfum

Artikkelin tuoksut

Aiheeseen liittyvät oppaat

Lisää blogista