Blog
Dlaczego perfumy są tak drogie? Co firmy raportują i na co wydają
Trzy notowane grupy raportują marże brutto 63–75%; Interparfums wydaje 19,8% sprzedaży na reklamę i promocję. Do tego róże Diora i unijne przepisy o alergenach.
Markdown: https://parfum1.com/pl/blog/dlaczego-perfumy-sa-tak-drogie.md · Index: /llms.txt
W raportach firm i źródłach branżowych, które przeczytano, nie znalazł się żaden audytowany podział ceny jednego flakonu, ale notowane grupy podają, ile im zostaje i ile wydają. Interparfums, Coty i Puig raportują marże brutto na poziomie 63,6%, 62,9% i 75,1%, a Interparfums przeznaczył w 2025 roku 19,8% sprzedaży na reklamę i promocję. Artykuł omawia też kwiaty Diora z Grasse, ile za mililitr kosztują wyższe stężenia i większe flakony oraz nowy unijny przepis o alergenach.
Krótka odpowiedź: cena to nie tylko sam płyn
Artykuły na ten temat chętnie podają zgrabne podziały, na przykład że płyn to kilka procent ceny, a marketing pochłania jedną trzecią. Te, które znaleziono przy pisaniu tego tekstu, pochodziły z blogów, od sprzedawców i ze starych wywiadów, różnią się między sobą i żaden nie powoływał się na sprawozdania firm. Pomijamy je.
To, co da się sprawdzić, jest węższe. Spółki giełdowe publikują, ile zostaje im po wytworzeniu produktów i ile wydają na reklamę. Oficjalne sklepy domów perfumeryjnych pokazują, ile za mililitr kosztuje wyższe stężenie lub większy flakon. Doniesienia prasowe o jednej farmie kwiatów w Grasse opisują, ile ziemi i zbiorów dom rezerwuje dla swoich kwiatów. Korzystamy tylko z tego.
Ile zostaje firmom perfumeryjnym i na co wydają
Przydatny obraz dają trzy notowane grupy. Ich marża brutto to część sprzedaży, która zostaje po odjęciu kosztu wytworzenia towarów. Nie jest to zysk: koszty sprzedaży, reklamy i prowadzenia firmy odejmuje się dopiero od niej.
| Firma | Marża brutto | Co jeszcze raportowała | Zakres |
|---|---|---|---|
| Interparfums, Inc. (2025) | 63,6% | Sprzedaż netto 1,49 mld USD; reklama i promocja 295 mln USD, czyli 19,8% sprzedaży; SG&A 45,5% sprzedaży | Działalność perfumeryjna |
| Coty (rok do 30 czerwca 2026) | 62,9% | Przychody netto 5806,6 mln USD; Prestige 3805,8 mln USD, 66% sprzedaży; marża brutto niższa o 190 punktów bazowych od 64,8% rok wcześniej | Cała grupa, w tym kosmetyki masowe |
| Puig (2025) | 75,1% | Przychody netto 5042 mln €; perfumy i moda 72% przychodów; skorygowana marża EBITDA 20,7% | Cała grupa, w tym makijaż i pielęgnacja skóry |
Interparfums wydał w 2025 roku na reklamę i promocję 295 mln USD, o 5% więcej niż 281 mln USD, co stanowi 19,8% sprzedaży netto wobec 19,3% rok wcześniej. To jeden z kosztów sprzedaży. Koszty sprzedaży, ogólne i administracyjne wyniosły 45,5% sprzedaży netto, a rok wcześniej 44,7%.
Koszty podbiły też cła. Interparfums wykazał za 2025 rok 12,8 mln USD dodatkowych kosztów, czyli 0,9% sprzedaży.
Różnicę między marżą brutto a tym, co zostaje na końcu, trzeba czytać ostrożnie. Skorygowana marża EBITDA Puig w wysokości 20,7% to jeszcze inna miara, i to dla grupy sprzedającej także makijaż i pielęgnację skóry. Trzy firmy to nie cała branża, a żaden z tych wskaźników nie mówi, jaka część ceny konkretnego flakonu jest zyskiem.
Ile kosztuje mocniejsza wersja: około 13% więcej za ml od eau de toilette do eau de parfum
Wyższe stężenie oznacza wyższą cenę za mililitr. parfum1 wycenił 87 linii z 15 domów perfumeryjnych w oficjalnym francuskim sklepie każdego z nich 2 listopada 2026 roku, porównując cenę za mililitr (139 ze 146 przejść dotyczy flakonu tej samej wielkości). Mediana przejścia z Eau de Toilette na Eau de Parfum to +13,3% za ml w 38 liniach. Z Eau de Parfum na Parfum jest to +14,4% w 35 liniach, a z Parfum na Elixir +8,6% w 19 liniach. We wszystkich 146 przejściach mediana wynosi +11,7%. Pełna tabela jest w tekście ile kosztuje wyższe stężenie za ml.
Extrait to zupełnie inna liga. Z Eau de Parfum na Extrait lub Esprit de Parfum mediana wynosi +83,3% w sześciu liniach, z czego pięć to linie Diora porównywane w wersjach 100 ml i 80 ml. Shalimar Guerlain w 30 ml kosztuje 83 € jako Eau de Parfum i 355 € jako Extrait, czyli 276,67 € wobec 1183,33 € za 100 ml, co daje wzrost o 327,7%.
Mocniejsza wersja nie zawsze jest droższa. Pięć ze 146 przejść kosztuje tyle samo lub mniej. BOSS Alive od Eau de Parfum do Intense w 30 ml to 0%, a Burberry Her od Parfum do Elixir to −4,4%.
O ile mniej za ml kosztuje większy flakon
W obrębie jednego domu większy rozmiar zwykle ma niższą cenę za mililitr. Te same dane pokazują to na przykładzie dwóch domów.
| Perfumy | Mniejszy rozmiar | Większy rozmiar |
|---|---|---|
| BOSS Alive Eau de Parfum | 30 ml, 85 €: 283,33 € za 100 ml | 50 ml, 120 €: 240 € za 100 ml |
| Guerlain Shalimar Eau de Toilette | 50 ml, 102 €: 204 € za 100 ml | 90 ml, 137 €: około 152 € za 100 ml |
| Guerlain Vétiver Eau de Toilette | 100 ml, 120 €: 120 € za 100 ml | 150 ml, 144 €: 96 € za 100 ml |
Żadne źródło przeczytane na potrzeby tego artykułu nie wyjaśnia, dlaczego większe rozmiary kosztują mniej za ml, więc tabela pokazuje samą różnicę w cenie, a przyczynę zostawia otwartą.
Farma kwiatów Diora w Grasse
Niektóre perfumy opierają się na roślinach uprawianych na ziemi zarezerwowanej dla jednego domu. Domaine de Manon, farma kwiatów w Grasse, jest według Tatler Asia wyłącznym dostawcą kwiatów dla Parfums Christian Dior i według stanu na 2019 rok zaopatrywała dom od około dekady. Absoluty jaśminu i róży majowej z tej farmy trafiły do J'adore L'Or.
OniriQ podaje, że Dior destylował cały zbiór róży majowej z Domaine de Manon z 2021 roku dla Miss Dior Rose Essence oraz że wyłączna dostawa pochodzi z całych zbiorów z 3 hektarów obsadzonych jaśminem grandiflorum i różami stulistnymi. O wersjach samej Miss Dior piszemy w tekście wersje Miss Dior w porównaniu.
Nie podajemy tu liczby kwiatów na kilogram absolutu: dane z przeczytanych źródeł różnią się od siebie.
Perfumy z różą w sercu pokazują, jak dom nazywa taki surowiec. Parfums de Marly podaje dla Delina nuty głowy z bergamotki, liczi i rabarbaru, serce z róży damasceńskiej i gałki muszkatołowej oraz bazę z cashmeranu, piżm i wetiwera. Lista wymienia różę. Nie mówi jednak, ile prawdziwego absolutu różanego jest we flakonie, a żadne źródło przeczytane na potrzeby tej strony tego nie podaje.
Parfums de Marly
Delina
Eau de Parfum
Dom opisuje Delina jako zapach otwierający się soczystym, słodkim liczi, odsłaniający serce z róży damasceńskiej i smugę miękkich piżm oraz cashmeranu. Sklepy i strony fanów podają serce inaczej; tutaj użyto sformułowań domu.
Zobacz perfumy
Puig odnotował w 2025 roku dwucyfrowy wzrost w swoim portfolio niszowym, z Byredo na czele. Perfumy niszowe znajdziesz w naszych propozycjach niszowych.
Unijny przepis o alergenach z 2026 roku
Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1545 z 26 lipca 2023 roku dodało 56 alergenów zapachowych, które trzeba deklarować indywidualnie na etykietach. Marki wprowadzające kosmetyki na rynek UE musiały dostosować się do 31 lipca 2026 roku. Produkty znajdujące się już na rynku przed tą datą można sprzedawać do 31 lipca 2028 roku.
Firma doradcza ds. zgodności Obelis opisuje te substancje jako szeroko stosowane w perfumach i innych pachnących kosmetykach i radzi markom testować gotowe produkty, dopisywać alergen do etykiety tam, gdzie przekracza próg, oraz aktualizować dokumenty dostawców. Żadne ze źródeł tej strony nie podaje kosztu, więc przepis wymieniamy jako nowy obowiązek, a nie jako czynnik cenowy z konkretną liczbą.
Gdzie za ten sam flakon zapłacisz mniej
Ten sam flakon kosztuje różnie w zależności od kraju i sklepu. parfum1 sprawdził 10 flakonów w 5 krajach 2 listopada 2026 roku, łącznie 124 ceny z dostawą. Niemcy miały najniższą cenę dla 7 z 10. Wśród 9 flakonów wycenionych w Holandii cena była średnio (mediana) o 51,7% wyższa od najniższej, a największa rozpiętość dotyczyła Prada Paradoxe 90 ml: 99,94 € najtaniej wobec 176,55 € najdrożej, czyli 76,7% różnicy. Zestawienie znajdziesz w tekście ile kosztują te same perfumy z dostawą, kraj po kraju.
Drugą dźwignią jest rozmiar, jak pokazano wyżej. Zanim zapłacisz za pełny flakon, mniejsza ilość pozwala sprawdzić zapach na skórze: parfum1 oferuje do tego odlewki 3 i 10 ml. Jeśli szukasz pomysłów na zapachową garderobę, dobrym punktem wyjścia są najlepsze perfumy męskie i najlepsze perfumy damskie.
Pytania i odpowiedzi
Dlaczego perfumy są tak drogie?
Jaka część ceny perfum to sam płyn?
Czy eau de parfum jest warte swojej ceny?
Czy większy flakon kosztuje mniej za ml?
Czy ceny perfum różnią się między krajami?
Co UE zmieniła w 2026 roku na etykietach perfum?
Źródła
- Interparfums, Inc.: Reports Record 2025 Fourth Quarter and Full Year Results (SEC filing, 24 Feb 2026)
- Coty Inc.: Coty Announces Fourth Quarter Fiscal Year 2026 Results (19 Aug 2026)
- Moodie Davitt Report: Puig records +7.8% revenue growth in FY2025 (18 Feb 2026)
- Global Cosmetics News: Puig Tops €5bn in Record 2025 Sales as Profitability Beats Guidance (19 Feb 2026)
- Tatler Asia: Beauty Talk: Carole Biancalana of Domaine de Manon, Parfums Christian Dior's Exclusive Flower Producer (24 Jul 2019)
- OniriQ: The rose of May, star of the Miss Dior Rose Essence fragrance (17 Jun 2022)
- COSlaw.eu (Obelis Group): Fragrance allergens July EU deadline: FAQ (9 Apr 2026)
- Parfums de Marly: Delina Eau de Parfum