Blogg
Varför är parfym så dyr? Vad bolagen redovisar och lägger ut
Tre börsnoterade koncerner redovisar 63–75 % bruttomarginal; Interparfums lägger 19,8 % av försäljningen på reklam. Dessutom Diors rosor och EU:s allergenregel.
Markdown: https://parfum1.com/sv/blog/varfor-ar-parfym-sa-dyr.md · Index: /llms.txt
Ingen revisorsgranskad uppdelning av en enskild flaskas pris dök upp i de bolagsrapporter och branschkällor som lästes, men de börsnoterade koncernerna redovisar vad de behåller och vad de lägger ut. Interparfums, Coty och Puig redovisar bruttomarginaler på 63,6 %, 62,9 % och 75,1 %, och Interparfums lade 19,8 % av sin försäljning på reklam och marknadsföring under 2025. Artikeln tar också upp Diors blommor i Grasse, vad starkare koncentrationer och större flaskor kostar per ml, och en ny EU-regel om allergener.
Det korta svaret: priset är inte bara vätskan
Artiklar om den här frågan citerar ofta prydliga fördelningar, till exempel att vätskan utgör några få procent av priset och att marknadsföringen tar en tredjedel. De som hittades under genomgången kom från bloggar, säljare och gamla intervjuer, de motsäger varandra, och ingen angav bolagens årsredovisningar som källa. De tas inte med här.
Det som går att kontrollera är snävare. Börsnoterade bolag publicerar vad de behåller efter tillverkningen och vad de lägger på reklam. Husens egna officiella butiker visar vad en starkare koncentration eller en större flaska kostar per milliliter. Pressreportage om en blomsterodling i Grasse beskriver hur mycket mark och skörd ett hus reserverar för sina blommor. Bara dessa används.
Vad parfymbolagen behåller och lägger ut
Tre börsnoterade koncerner ger en användbar bild. Deras bruttomarginal är den andel av försäljningen som återstår efter kostnaden för att tillverka varorna. Det är inte vinst: kostnader för försäljning, reklam och drift dras av efteråt.
| Bolag | Bruttomarginal | Vad bolaget i övrigt redovisade | Omfattning |
|---|---|---|---|
| Interparfums, Inc. (2025) | 63,6 % | Nettoförsäljning 1,49 miljarder USD; reklam och marknadsföring 295 miljoner USD, eller 19,8 % av försäljningen; försäljnings- och administrationskostnader 45,5 % av försäljningen | Parfymverksamheten |
| Coty (räkenskapsåret till och med 30 juni 2026) | 62,9 % | Nettointäkter 5 806,6 miljoner USD; Prestige 3 805,8 miljoner USD, 66 % av försäljningen; bruttomarginalen ned 190 baspunkter från 64,8 % ett år tidigare | Hela koncernen, inklusive skönhetsprodukter för massmarknaden |
| Puig (2025) | 75,1 % | Nettointäkter 5 042 miljoner euro; Fragrance and Fashion 72 % av intäkterna; justerad EBITDA-marginal 20,7 % | Hela koncernen, inklusive smink och hudvård |
Interparfums lade 295 miljoner USD på reklam och marknadsföring under 2025, en ökning med 5 % från 281 miljoner USD. Det motsvarar 19,8 % av nettoförsäljningen, mot 19,3 % ett år tidigare. Det är en av försäljningskostnaderna. Bolagets försäljnings- och administrationskostnader uppgick till 45,5 % av nettoförsäljningen, upp från 44,7 %.
Tullarna gav också extra kostnader. Interparfums redovisade 12,8 miljoner USD i merkostnad under 2025, eller 0,9 % av försäljningen.
Tolka skillnaden mellan bruttomarginal och det som blir kvar med försiktighet. Puigs justerade EBITDA-marginal på 20,7 % är ännu ett annat mått, för en koncern som också säljer smink och hudvård. Tre bolag är inte hela branschen, och inget av dessa nyckeltal säger hur stor del av en enskild flaska som är vinst.
Vad en starkare version kostar: cirka 13 % mer per ml från eau de toilette till eau de parfum
En högre koncentration ger ett högre pris per milliliter. parfum1 kontrollerade priserna på 87 doftlinjer från 15 hus i husens egna franska butiker den 2 november 2026 och jämförde priset per milliliter (139 av de 146 stegen gäller samma flaskstorlek). Medianen för steget från Eau de Toilette till Eau de Parfum är +13,3 % per ml för 38 linjer. Från Eau de Parfum till Parfum är den +14,4 % för 35 linjer, och från Parfum till Elixir +8,6 % för 19 linjer. Sett över alla 146 steg är medianen +11,7 %. Hela tabellen finns i vad en starkare koncentration kostar per ml.
Extrait spelar i en helt annan liga. Från Eau de Parfum till Extrait eller Esprit de Parfum är medianen +83,3 % för sex linjer, varav fem är Dior-linjer som jämförs vid 100 ml mot 80 ml. Guerlains Shalimar i 30 ml går från 83 € som Eau de Parfum till 355 € som Extrait, vilket är 276,67 € mot 1 183,33 € per 100 ml, en ökning med 327,7 %.
En starkare version är inte alltid dyrare. Fem av de 146 stegen kostar lika mycket eller mindre. BOSS Alive Eau de Parfum till Intense i 30 ml är 0 %, och Burberry Her Parfum till Elixir är −4,4 %.
Hur mycket billigare en större flaska är per ml
Inom ett och samma hus har den större storleken oftast det lägre priset per milliliter. Samma datamaterial visar det hos två hus.
| Parfym | Mindre storlek | Större storlek |
|---|---|---|
| BOSS Alive Eau de Parfum | 30 ml, 85 €: 283,33 € per 100 ml | 50 ml, 120 €: 240 € per 100 ml |
| Guerlain Shalimar Eau de Toilette | 50 ml, 102 €: 204 € per 100 ml | 90 ml, 137 €: cirka 152 € per 100 ml |
| Guerlain Vétiver Eau de Toilette | 100 ml, 120 €: 120 € per 100 ml | 150 ml, 144 €: 96 € per 100 ml |
Ingen av källorna till den här artikeln förklarar varför större storlekar kostar mindre per ml, så tabellen visar prisskillnaden och låter orsaken vara öppen.
Diors blomsterodling i Grasse
Vissa parfymer vilar på växter som odlas på mark som är avsatt för ett enda hus. Domaine de Manon, en blomsterodling i Grasse, beskrivs av Tatler Asia som Parfums Christian Diors exklusiva blomsterproducent och hade 2019 levererat till huset i ungefär tio år. Odlingens jasmin- och majrosabsoluter användes i J'adore L'Or.
OniriQ uppger att Dior destillerade hela majrosskörden 2021 från Domaine de Manon till Miss Dior Rose Essence, och att den exklusiva leveransen kommer från hela skörden på 3 hektar planterade med grandiflorajasmin och centifoliarosor. För Miss Diors egna versioner, se jämförelsen av Miss Dior-versionerna.
Inget antal blommor per kilo absolut anges här: siffrorna i de källor som lästes skiljer sig från varandra.
En parfym med ros i hjärtat visar hur ett hus namnger ett sådant råmaterial. Parfums de Marly anger för Delina toppnoter av bergamott, litchi och rabarber, ett hjärta av damascenaros och muskot samt en bas av cashmeran, mysk och vetiver. Listan nämner rosen. Den säger inte hur mycket äkta rosenabsolut som finns i flaskan, och det gör ingen källa som lästs för den här sidan heller.
Parfums de Marly
Delina
Eau de Parfum
Huset beskriver Delina som en doft som öppnar med saftig, söt litchi och avslöjar ett hjärta av damascenaros och ett spår av mjuk mysk och cashmeran. Butiker och fansajter anger hjärtat på andra sätt; här används husets egen formulering.
Se parfymen
Puig redovisade tvåsiffrig tillväxt i sin nischportfölj under 2025, med Byredo i täten. Om nischparfymer, se våra nischfavoriter.
EU:s regel om allergener 2026
Kommissionens förordning (EU) 2023/1545 av den 26 juli 2023 lade till 56 doftallergener som måste deklareras var för sig på etiketterna. Varumärken som släpper ut kosmetiska produkter på EU-marknaden måste följa reglerna senast den 31 juli 2026. Produkter som redan fanns på marknaden före det datumet får fortsätta säljas till den 31 juli 2028.
Efterlevnadskonsulten Obelis beskriver dessa ämnen som vanliga i parfymer och andra doftande kosmetiska produkter, och rekommenderar varumärken att testa färdiga produkter, lägga till allergenet på etiketten när det överstiger gränsvärdet och uppdatera leverantörsdokument. Ingen av källorna bakom den här sidan sätter en kostnad på det, så regeln anges här som en ny skyldighet, inte som en prisdrivande faktor med en siffra på.
Var du kan betala mindre för samma flaska
Samma flaska kostar olika mycket beroende på land och butik. parfum1 kontrollerade 10 flaskor i 5 länder den 2 november 2026, sammanlagt 124 priser inklusive frakt. Tyskland hade lägsta pris för 7 av de 10. För de 9 flaskor som fanns prissatta i Nederländerna låg priset där i median 51,7 % över det lägsta, och det största gapet var Prada Paradoxe 90 ml, 99,94 € som lägst mot 176,55 € som högst, en skillnad på 76,7 %. Uppdelningen finns i vad samma parfym kostar med frakt, land för land.
Storleken är den andra faktorn du kan påverka, som visats ovan. Innan du betalar för en hel flaska kan du prova doften på huden med en mindre mängd: parfum1 har decants på 3 och 10 ml för det. För idéer till din doftgarderob är bästa parfymerna för män och bästa parfymerna för kvinnor bra ställen att börja på.
Frågor och svar
Varför är parfym så dyr?
Hur stor del av en parfyms pris är själva vätskan?
Är eau de parfum värt priset?
Kostar en större flaska mindre per ml?
Skiljer sig parfympriserna mellan länder?
Vad ändrade EU för parfymetiketter 2026?
Källor
- Interparfums, Inc.: Reports Record 2025 Fourth Quarter and Full Year Results (SEC filing, 24 Feb 2026)
- Coty Inc.: Coty Announces Fourth Quarter Fiscal Year 2026 Results (19 Aug 2026)
- Moodie Davitt Report: Puig records +7.8% revenue growth in FY2025 (18 Feb 2026)
- Global Cosmetics News: Puig Tops €5bn in Record 2025 Sales as Profitability Beats Guidance (19 Feb 2026)
- Tatler Asia: Beauty Talk: Carole Biancalana of Domaine de Manon, Parfums Christian Dior's Exclusive Flower Producer (24 Jul 2019)
- OniriQ: The rose of May, star of the Miss Dior Rose Essence fragrance (17 Jun 2022)
- COSlaw.eu (Obelis Group): Fragrance allergens July EU deadline: FAQ (9 Apr 2026)
- Parfums de Marly: Delina Eau de Parfum